Nyförvärv

Hedda Schulz skriver på för IFK Luleå!

Hedda Schulz är klar för IFK Luleås damlag. Hedda kommer från Luleå Fotbolls utvecklingslag i division 2 men har Sunderby SK som moderklubb.


Johanna Augustsson, huvudtränare i IFK Luleås damlag om nyförvärvet:
-Det känns roligt att Hedda vill satsa med oss nästa säsong. Hon har skaffat sig viktig erfarenhet i division 2. Hon är en vänsterfotad tvåvägsspelare med ett bra tillslag som vi kan använda både som ytterback och yttermittfältare. Hedda kommer bidra med mycket energi och ger alltid 100% i träning och match, säger Johanna.

Hedda själv ser fram emot säsongen 2024:
-Jag har valt att spela i IFK Luleå denna säsong då det känns som att miljön här är utvecklande och positiv för mig som spelare. Jag trivs jättebra med laget både på och utanför planen, samt gillar spelidén. Jag ser fram emot den kommande säsongen, säger Hedda.

..om vad vi kan förväntas oss att se på Nyabvallen kommande säsong:
-Av mig kan ni förvänta er en tävlingsinriktad och drivande spelare som vill utvecklas både individuellt och med laget. Jag vill bidra med energi och pepp på fotbollsplanen, avslutar hon.

Välkommen till IFK Luleå, Hedda!

Dela detta inlägg:
Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på email