Nu står det klart att det blir Daniel Engberg som tar över taktpinnen i herrlaget kommande säsonger.
Daniel är ett nygammalt namn – han var senast i IFK Luleå 2021. Sessionen blev då ettårig.
Han kommer senast från Notvikens IK där han tog upp det unga laget till division 2. Uppgiften för de unga spelarna blev dock för tuff och Notvikens IK slutade sist i tabellen.
Daniel kommer att styra skutan tillsammans med assisterande tränarna Fredrik Öqvist och Per Jensen och kontraktet sträcker sig över 3 år.
Per Jensen, sportchef IFK Luleå om värvningen:
-När vi blickar framåt så ser vi behov av långsiktighet och en förstärkt identitet. Under sommar och höst har jag tillsammans med sportrådet analyserat ett antal tränare inom vårt län. Vi önskar en tränare med ett extremt engagemang, även utanför fotbollsplanen, en tränare som vill utveckla helheten och som drömmer om att förstärkta samarbeten, en tränare som bryr sig om ungdomsverksamheten, akademin och Luleå. Därför känner jag mig extremt glad och trygg att skriva ett längre avtal med Daniel Engberg. Vi får en ung, nyfiken och driven tränare, dessutom med erfarenheter av både seriesegrar och nedflyttningar och därmed lärt sig väldigt mycket på kort tid. Daniel kommer ge oss stora fotbollskunskaper och lägga ned tid som ytterst få är villiga eller har möjlighet att göra på denna nivå.
-Uppdraget Daniel har fått från oss bygger initialt på tre år och handlar om att förstärka vår träningskultur, etablera ett arbetssätt och därmed fortsätta på den väg vi påbörjat i somras som bygger på ett väldigt framåtlutat IFK Luleå där vi önskar bli framgångsrika i både vårt representationslag och akademi. Vi ska ta hand om våra talanger som kommer i många årskullar och vi önskar göra det tillsammans med övriga föreningar i Luleå, sedan är självklart huvudmålet att avancera i seriesystemet. Daniel kommer vidareutveckla våra videoanalyser kraftigt och även filma våra träningar för att hitta beteenden som vi vill få in i vår identitet tillsammans med spelarna och som ska skapa ännu mer vinnarkultur. För egen del känns det också bra att vara med tillsammans med Fredrik Öqvist och stötta vår nya huvudtränare, sedan ska vi fortsätta att bygga vår ledarstab som är oerhört viktig för att skapa förutsättningar för helheten.
-Känns så bra att få in Daniel under tre år, kommer skapa stabilitet som är så viktig för att lyckas ta nästa steg. Varmt välkommen Danne! Nu blickar framåt med stor nyfikenhet och glädje tillsammans på kommande säsonger.
Daniel Engberg själv kommenterar sitt nya uppdrag så här:
-Det här känns väldigt inspirerande och roligt. Jag kommer att komma in med engagemang och vilja att fortsätta bygga ett starkt IFK Luleå för framtiden. Tillsammans med ledarstaben och föreningen ska vi skapa en attraktiv miljö för spelare att utvecklas i. Jag vill att publiken på Nyabvallen ska få se ett lag som spelar med kontroll och energi. Spelare och ledare som lägger ner ett extremt hårt arbete i alla matchens skeenden. Vi ska vara modiga och ett lag våra supportrar ska känna sig stolta över.
Senare i veckan kommer en intervju med Daniel.