Tack

Tack Martin Oscarsson!

Efter en tid står det klart att IFK Luleås största trotjänare, åtminstone på många år, lämnar klubben.

Det blev totalt nio säsonger för Martin i det blå-vita matchstället: 2010-2011 gjorde han sina första säsonger och var därefter borta några år för att sedan återkomma 2017 och då stanna sju säsonger. Vi vill rikta ett stort tack till Martin för denna tid och hoppas förstås att få återse honom i blåvitt igen på något sätt i framtiden.

Sportchef Per Jensen har i omgångar under flera års tid arbetat med Martin:
-Efter höstens samtal har vi varit överens om att det är dags för IFK Luleå att gå vidare och hitta framtidens ytterback, säger Jensen. Martin har haft en imponerande karriär tillsammans med IFK Luleå, en viktig spelare under hela nio säsonger, varav tre i division 1. Nu har jag inte historiken över alla spelare i vår förening men det är klart att Martin är unik med så många säsonger i vår klubb i modern tid. Martin har alltid stämplat in på träningar och matcher med hög kravställning, en spelare som vill lite mer varje dag, en egenskap vi kommer sakna. Tillsammans med Martin har vi upplevt seriesegrar, DM-segrar, avancemang i Svenska cupen, ett flertal matcher mot Allsvenska lag. Personligen har jag haft förmånen att både arbeta med Martin både som sportchef och tränare, och har alltid trivts med honom och ser fram emot att förhoppningsvis se honom tillbaka i föreningen i någon ledande roll framöver. Jag kommer hålla kontakten länge med Martin då vi haft många trevliga samtal om livet tillsammans, avslutar Jensen.

Vi kollade av läget med Martin själv:
Hej Martin, och tack för en fantastisk tid i IFK Luleå, du har varit viktig för oss under många år. Om du får ta fram dina topp-tre minnen, vilka tar du då med dig?

-Tack själv! Blivit många fina minnen under mina nio A-lagssäsonger men om jag verkligen måste välja ut enskilda händelser så väljer jag seriesegern 2019 då vi, efter några omgångar, i princip blev ett ostoppbart tåg och utöver det var gruppdynamiken helt fantastisk. Svenska Cupen-matchen 2019 mot Hammarby med 4000 i publiken, mitt i sommaren, på det som då fortfarande hette Skogsvallen och till sist Svenska Cupen-gruppspelsmatchen 2023 mot blivande svenska mästarna Malmö FF där vi efter en nästintill fulländad taktisk och arbetsmässig insats var 8 minuter ifrån att nolla dem, minns Martin.

Tack Martin Oscarsson! 1
Martin Oscarsson och Sebastian Nanasi, Malmö FF, Arcushallen   
Foto: Lars Lee Pettersson – Aztrid Creation 

Har du några avslutande ord du önskar dela med dig?
-Det känns som att jag skulle kunna säga hur många avslutande ord som helst. Jag är jätteglad och -tacksam över allt jag fått uppleva med IFK Luleå, alla människor jag fått lära känna, och även att jag fått göra det under så lång tid. Det är klart att även jag som liten drömde om att bli den nya Ronaldinho, eller Zidane, men i takt med att man blev äldre så förstod man ju att det kanske inte skulle bli så, kanske ”inte ens” Allsvenskan, och för en stund i ungdomen kan det ha varit jobbigt att inte uppfylla de högt ställda förväntningarna. Ju äldre jag dock fortsatt att bli desto mer tacksam har jag dock blivit för vad jag ändå fått uppleva, med IFK Luleå, säger Martin och fortsätter:

-Zoomar jag ut perspektivet har jag, jämfört med en genomsnittlig norrbottnisk fotbollskille i nutid, fått vara med om otroligt mycket rolig fotboll i IFK-tröjan. All good things come to an end, men det är med exakt noll personlig bitterhet jag nu väljer att kliva av IFK-tåget. Bara glad och tacksam. Så – stort tack till allt och alla inblandade för de här åren, avslutar Martin.

Tack Martin Oscarsson! 2
Dela detta inlägg:
Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på email