Nu har han bestämt sig. Vår kapten under sju år har valt att avsluta karriären. William kom till IFK Luleå från Piteå IF 2017 och har sedan dess varit lagkapten i herrlaget. Moderklubben är Notvikens IK och förutom detta har han även hunnit med en sväng i Alviks IK.
Per Jensen, sportchef IFK Luleå:
-Vår kapten under sju år har valt att avsluta karriären. Vi har haft en fin dialog under hösten så ett väntat beslut för föreningen. Jag kommer ihåg när jag och Anders Wallerström värvade honom 2011 till Piteå IF då jag var tränare där. Han var då en ung kille på 21 år som visade sig växa rätt snabbt med ökat ansvar, Wille har med sin personlighet både på och utanför planen alltid varit en förebild för sin omgivning. Såklart en stor förlust för oss att Wille avslutar sin karriär, samtidigt precis som jag nämnt gällande Martin och Jacke (Martin Oscarsson och Jakob Johansson Inga, reds anm), kanske det vi behöver för att bygga ny generation och påbörja nya IFK Luleå. Att ersätta Wille är självklart omöjligt, men vi kan hitta andra vägar fram. Jag personligen är glad och stolt att ha fått lära känna Wille under många år och han kommer vara saknad, men vi hoppas att han snart är tillbaka i någon roll, säger Jensen.
William Olausson känner vemod men är ändå säker på sitt beslut:
-Det känns så klart vemodigt. Fotbollen har ju varit en stor del av mitt liv under många år och dom senaste åren i just IFK. Men känns samtidigt bra och ”rätt”, säger Olausson.


Foto: Roland Aspviken
William har varit många år i IFK Luleå, faktiskt sedan 2017 då han värvades in från Piteå IF där han huserade 2011-2016. I IFK Luleå har han hunnit vara med om mycket: bland annat vinster i DM 2017, 2020, 2021 och 2022, avancemang till division 1 2019 och att vara med och ta IFK Luleå till Svenska Cupens gruppspel både 2022 och 2023. Han fick Kamratbollen 2022 och fick även utnämningen Sveriges bästa back division 2 samt Norrstjärnan (Kurirenbollen) två gånger (2017 och 2020).
-Det är svårt att summera de senaste åren med bara några rader, säger Olausson Jag har ju hunnit vara med om både degradering och avancemang. Men det är ju så klart dom sistnämnda som varit dom absolut roligaste: seriesegern 2019 och avancemangen till Svenska Cupens gruppspel, säger William och avslutar med:
-Sen så klart vill jag ju tacka alla spelare och ledare jag stött på längs vägen ♥️
